250 x 250 Reklam Alanı

Androidoyuncusu takipçilerim için güzel bir konuyla karşı karşıyayız yine. Genellikle en çok sorulan soruları sizlere  cevaplı bir biçimde sunarak konumuza başlamak isterim.

1.Custom rom zararlımıdır ?

——-Arkadaşlar bu konu hakkında kesin net bilgi veremiyorum çünkü birçok rom yapımcısı var piyasada ama genel olarak evet zararlıdır

Yazılımları kıran rom yapımcıları genellikle telefonun performansına yönelik çalışmalar yaparlar. Ondan dolayı telefonunuzun işlemcisini zorlamaktan çekinmezler buda telefonunuzun kısa sürede ısınmasına ve donanımsal olarak zarar görmesine neden olmaktadır.

 

2.Custom romlar nekadar sağlıklı çalışırlar ?

Genelde modifiye edilmiş yazılımlar donanımlarla pek uyumlu çalışmazlar ondan dolayı custom romlarda genelde görülen sorunlar şunlardır.

*Kamera sorunları

*Gps sorunları (yazılan custom romların yaklaşık %92 sinde çıkan sorun)

*Sensör sorunları

*Operatör sorunları

*Hafıza sorunları

*İmei sorunları

3.Custom romlar ek avantaj sağlarmı ?

Arkadaşlar kesinlikle sağlamazlar 🙂 Mesela bir oyunu custom rom da daha performanslı oynuyacagınızı düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz demektir. Kusura bakmayın ama 1 eşeğin taşıma kapasitesi 100 kilo ile 110 kiloda o eşek yere çökecektir.

4.Custom romlar nasıl ve kimler tarafından yapılıyor ?

Bu modifiyeli romlar android severler tarafından yapılıyor. Örnegin galaxy ace telefonu olan bir yazılımcı android 2 sürümünde kalmıştır ondan 4 sürümü için kendi internetten arajtırdığı ve birleştirdigi romu yapıyor.

 

Kısaca arkadaşlar sizin kurdugunuz orjinal olmayan romlar sürekli sorun çıkartacaktır. Custom romların en büyük sıkıntısı ise donanım zorlamasıdır ondan kalıcı maddi hasar açabilirsiniz telefonunuza.

Rom geliştiricileri donanım driverleri konusunda pek iyi degildirler ve o driverlerde pek umurlarında olmazlar. Bu driverler sağlıklı çalışmadıgı için telefonunuzda sağlıklı çalışmayacaktır. Telefon üreten firmalar donanım firmaları ile anlaşmalıdır ondan dolayı üretilen samsung telefondaki işlemci driveri android sürümüne göre ayarlanmıştır. Üst sürüm android ile uyumlu degildir bu driverler ama firma isterse üst sürüm uyumlu çıkarttılabilir.

Son olarak custom romların içine casus yazılımlar yerleştirilebilir ondan dolayı telefona rom atacaksanız güvenilir kaynaklardan indirin.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı