250 x 250 Reklam Alanı

Asus‘un Computex 2018 fuarında Tayvan‘da tanıttığı yeni Zenbook Pro modeli, diğer ultrabooklardan ayrılıyor. Tasarımsal anlamda getirdiği bazı yenilikler doğrudan kullanım senaryolarını da değiştirebiliyor. Bu bahsettiğimiz konunun en önemli detayı ise normal şartlarda touchpad olarak kullanılan ScreenPad teknolojisi. Asus Zenbook Pro UX580G ile ilgili tüm detaylara aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

Asus Zenbook Pro UX580G inceleme

Asus’un zarif tasarımı ile ScreenPad isimli teknolojiyi bir araya katan yeni ZenBook Pro, hem oyuncular için hem de iş amaçlı kullanımlar için yeterli performansı sizlere sunuyor. İçerisinde bulunan Intel i7 8750H işlemcisi ve Nvidia GTX 1050 sayesinde küçük yapısının yanında şahene bir performans sergiliyor. İncelememizin ilerleyen bölümlerinde Asus Zenbook Pro UX580G’nin teknik özelliklerinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Asus Zenbook Pro UX580G tasarım

Yukarıda da belirttiğimiz gibi UX580G içerisinde bulunan donanımlara göre gerçekten ince bir dizüstü bilgisayar. Asus’un soğutma konusunda iyi bir iş başardığını belirtelim. Hatta bilgisayarın 18.9 mm inceliğe ve 1.88 kg ağırlığasahip olduğunu da sizlere belirtelim. Günümüzde içerisinde bu tarz üst seviye donanımlar bulunduran dizüstü bilgisayarların daha ağır olduğu da bir gerçek.

Tasarımda bir başka detay olan renk kısmına da bir göz atalım. koyu laciverteçalan bir rengi var ve dış tarafında da bildiğimiz Zen tasarımına sahip. Yani bu Zen tasarımını halka olarak özetleyebiliriz. Dış kasada metalik yüzeyin üzerinde halkalar şeklinde üretilmiş.

İç tarafında ise fırçalanmış metal desenlerini görebiliyoruz. Ayrıca Zenbook Pro’nun aydınlatmalı ciklet klavye tasarımı ile geldiğini ve günlük kullanım sırasında ergonomik bir görüntü sergiliyor.

Asus Zenbook Pro UX580G’nin bağlantı tarafında da diğer ultrabook modellerine nazarn, kullanıcıya daha fazla alternatif sunmayı başarıyor. 1 adet ses2 adet USB Type A USB 3.1,  2 adet Type C USB 3.0/Thunderbolt1 adet HDMI ve bir adet de micro SD kart bağlantısını sunuyor.

Asus Zenbook Pro UX580G ScreenPad

ScreenPad’in işlevini sizlere anlatmadan önce 5.5 inç boyutunda olduğunu ve 1080p çözünürlük sunduğunu es geçmemek gerekiyor. 5.5 inçlik ekranın, kullandığımız akıllı telefon modellerindeki boyuta sahip olmasını haneye artı olarak yazabiliriz. Zaten daha küçük bir boyutta olsaydı kullanmak zorlaşır ve işlevselliğini kaybedebilirdi.

Zenbook Pro’nun üzerinde bulunan Touchpad, diğer dizüstü bilgisayarlardan ayrılıyor ve 3 farklı işleve sahip. Bunlar; ScreenPadExtension Display ve Traditional Touchpad olarak isimlendirilmiş. Bu modlar arasında geçiş yapmak da çok kolay. Klavye üzerinden F6’ya basmanız yeterli oluyor.

İlk modumuz olan ScreenPad sayesinde Spotifyhesap makinesirakamsal klavye takımıtakvim ve müzik oynatıcısı gibi uygulamaları kolay bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu uygulamararı açtığınız zaman, bilgisayarın ekranında ve touchpadde ortaya çıkıyor. Bu sayede hem hızlı hem de kolay bir şekilde istediklerinizi yapabiliyorsunuz. Launcher isimli uygulama sayesinde daha farklı programlar indirip onları da touchpadinize aktarabilirsiniz. Bunların dışında edit kısmından bilgisayarınızdaki uygulamaları buraya akratabilir ve ardından kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Unutmadan akıllı telefonlarınızı bilgisayarınıza bağlayarak ScreenPad üzerinden bildirimleri de görebileceğinizi ekleyelim.

İkinci modumuz olan Extension Display ise size miyatür ekran bir sunuyor. Bu şekilde iki adet ekranınız oluyor ve bir tarafta YouTube’dan video izlerken, diğer tarafta da başka işlerinizi halledebiliyorsunuz. Yeni özellik sayesinde aynı anda iki işi çok daha rahat şekilde yapabileceksiniz.

Üçüncü özellik ise bildiğiniz tüm dizüstü bilgisayarlarda da bulunan touchpad. Diğer seçeneklerde de touchpad modunun aktif olduğunu belirtelim. Fakat bu seçenekte touchpad siyah renk olduğu için gözünüzü alacak herhangi bir şey de olmuyor. Kolay şekilde dikkati dağılan biriyseniz bu modu kullanmanızı da önerebiliriz.

Asus Zenbook Pro UX580G teknik özellikleri

İsterseniz yavaş yavaş Asus Zenbook Pro UX580G’nin teknik özelliklerine de değinelim. Öncelikle ekrandan başlayalım. Yeni Zenbook Pro 15.6 inçlik Full HD mat ekrana sahip. Adobe RGB desteği sayesinde renkler diğer ürünlere göre çok daha canlı ve kaliteli.

İncelememizin başında da belirttiğimiz üzere Intel i7 8750H işlemcisinden güç alıyor. i7 8750H 6 çekirdek ve 12 parçacıktan oluşuyor. Temel frekansı 2.20 GHzolan işlemci Turbo Boost 2 teknolojisi sayesinde 4.10 GHz‘ye kadar yükselebiliyor. Ayrıca 14 nm üretim teknolojisi kullanılıyor.

İşlemcinin ardından performansa dirkt etki eden başka bir bileşen olan ekran kartına geçelim. Nvidia‘nın 4 GB‘lık GTX 1050 modelini üzerinde taşıyor. GTX 1050, 768 adet CUDA çekirdeğine sahipbir ekran kartı. Ayrıca Pascal mimarisinden güç alıyor.

GTX 1050’nin yanısıra Intel HD Graphics 630‘unda yeni Zenbook Pro’nnun içerisinde olduğunu belirtelim. Bu sayede bilgisayara yük bindirmeyen uygulamalarda GTX 1050 devreye girmiyor ve enerji verimliliği konusunda daha iyi sonuçlar elde edilmiş oluyor.

Depolama anlamında 16 GB‘lık DDR4 belleklerin haricinde, Micron‘un 512 GB‘lık üçüncü jenerasyon PCIEX4 SSD kullanılıyor. Bu SSD’nin gerçekten performansa doğrudan katklı yaptığını tahmin etmek güç değil. Zaten inceleme videomuzda da SSD’nin test sonuçlarını detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Bağlantı ve  kısmında ise Wi-Fi 802.11 AC ile birlikte Bluetooth V5.0 desteği de yeni Zenbook Pro ile karşımıza çıkıyor.

Dizüstü bilgisayarların genelinde bulunan ses sistemlerinin yetersiz kaldığı bir gerçek iken, Zenbook Pro ile birlikte Harman Kardon markasının gelmesi de sevindirici detaylardan biri. Harman Kardon ses sistemi sayesinde muadili olan ultrabooklar göre 1.6 kat daha geniş frekans desteğinin yanı sıra 1.4 kat daha yüksek ses seviyesi de hayatmıza giriyor.

Batarya performansında ise Zenbook Pro UX580G 71 Watthour yani ortalama 9.5 saate kadar kullanım sunuyor. Bu sayede uzun süren kullanımlarda bile bataryadan endişe etmenize gerek kalmıyor.

Asus Zenbook Pro UX580D özellikleri

Ekran: 15.6 inç Full HD mat ekran

İşlemci: Intel® Core i7 8750H işlemci

Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050

RAM: 16 GB DDR4

Depolama: 512GB PCIE Gen3X4 SSD

: Integrated 802.11 AC (2×2) / Bluetooth V5.0

Bağlantı: 1 x COMBO ses 2 x Type A USB3.1 (GEN2) 2 x Type C USB3.0 (USB3.1 GEN1*/GEN2*) Thunderbolt 1 x HDMI 1 x micro SD card

Ses: Harman Kardon

Pil: 71 Whrs Polimer batarya

Boyutu: 36.5 x 24.1 x 1.89 cm (E x B x Y)

Ağırlık: 1.88 kg

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı