250 x 250 Reklam Alanı

Herhangibir bir vesileyle yanardağ sözü edildigi zaman etna , fuji-yama gibi belirli yanardağları, bunlardan hepsinden öncede Vezüv ü hatırlarız. Filmlerde gördügümüz , kitaplardan okudugumuz bazı Pasifik adaları aklımıza gelir.

Oysa yeryüzünde en çok sayıda aktif , yani halen hareket halindeki yanardağın bulundugu bölge İzlanda dır.Bu nedenle izlandanın ateş adası diye tanımlanması hiçte boşuna degildir. İzlandada son kükreyişinin ateş ve lav yağdırmalarının tarihi artık hatırlanmayan , kim bilir nicedir tam anlamıyla susmuş bulunan kraterler bir yana , halen aktif durumda otuzu aşkın yanardağ vardır.

Bu aktif durumdaki yanardağlardan aktif olarak , İzlandada bölgenin volkanik niteligini belirleyen diğer bazı sıcaksu kaynakları , süfürlü ve gazlarla karışım halinde buharlaşmış su fışkıran yerler bulunmaktadir. Bunların en ünlü belirtileri gayserler olup, çok yüksek ısıda su fışkırtırlar.

İzlandalılar, yaşadıkları çevrenin volkanik niteliklerini , özellikle bu sıcak su kaynaklarını yararlı şekilde kullanmanın yollarını bulmuşlardır. Evlere, yüzme havuzlarına iklim koşullarıyla pek bağdaşmayan türde bitkilerin dahi yetiştirildigi büyük serlere , fidanlıklara direkt olarak , yani doğrudan doğruya borularla iletilen çok yüksek ısıdaki su, kolay ve ucuz bir ısıtma sisteminin uygulanmasını sağlamıştır.

1943 tarihinden beri , adanın en büyük şehri olan Reykjavik in tüm olarak ısıtma sorununu bu borular sayesinde çözümlemektedir. Belirli madenlerinde bulundugu sıcak su kaynaklarından bazıları , çeşitli hastalıkların tedavisi bakımından yararlı kaplıcaların oluşmasına yol açmıştır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı