250 x 250 Reklam Alanı

Aslında bir balık olmasına rağmen denizatını sıradan bir balık saymamiz için mevcut neden çok azdır.

Başı yaklaşık olarak bir atı andıran bu yaratığın gövdesi Sert plakalarla ve dikeni andıran sivri uçlu çıkıntılarla kaplıdır.

Kuyruğu bir yılanın kuyruğuna benzer.

Denizatı bir balık gibi hareket etmez genellikle kuyruğunu kıvırarak bir yosuna takılır ve böylece süreklenmesine karşı koyar.

Yüzerken gövdesini sırt kısmındaki Tekbir Yüzgeçten yararlanır suyun içinde dikey durumda yüzer.

Deniz atının ağzı  boruyu andıran bir Tüp biçimindedir.

Öteki balıklardan açık seçik bir başka farkı belirgin bir boynun olmasıdır at başına benzeyen başını kolaylıkla oynatır.

Bu hayvanın en ilginç yönlerinden biri belki de birincisi yavrularının bakımıdir.

Dişi Denizatı yumurtladığı zaman yumurtaları erkeğin kuyruğunun altındaki büyükçe bir keseye koyar yavrular yumurtadan çıkıncaya kadar Onları babası taşır yavrular yumurtadan çıktıktan sonra bir süre daha babanın kuyruğunun alt kesimindeki geniş kesede kalirlar.

Kendi kendilerini besleyebilecek duruma gelinceye kadar keseden çıkmazlar denizatı sıcak ve ılımlı sularda bulunur öteki balıkların yumurtalariyla ve çok küçük deniz canlılarıyla beslenir.

Denizatı asla cansız bir şey yemez güvenilir kaynaklara göre yaklaşık olarak 50 değişik türde Denizatı vardır Bundan boyu 5 santim ile 30 santim arasında değişir Denizatı sadece Yaz mevsiminde görünür Bu nedenle yaz balıkları grubuna girer Kış mevsiminde ne yaptıkları Nereye gittikleri bilinmemektedir bilindiği kadarıyla denizatının kendini düşmanlarına karşı savunmak için herhangi bir olanağı yoktur gene de saldırıya uğramak bu durumda öteki balıkların Denizatıni yemedigi Hatta onlara sardirmadigi ortaya çıkmaktadır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı