250 x 250 Reklam Alanı

Star Wars / Yıldız Savaşları’nda canlandırdığı Chewbacca karakteri ile akıllara kazınan Peter Mayhew hayata gözlerini yumdu. ABD’li aktörün ailesi tarafından yapılan açıklamada, 30 Nisan’da Teksas’daki evinde hayatını kaybettiği belirtildi.

Yıldız Savaşları üçlemesinde Chewbacca karakterini canlandıran ve 2.18 cm boyunda olan Mayhew aslında yaşamının oldukça büyük bir bölümünü doğduğu ülke olan İngiltere’de geçirdi. Aile tarafından yapılan basın açıklamasında ünlü aktörün ölüm nedenine ilişkin herhangi bir detaya yer verilmemesi dikkat çekti.

Peter Mayhew kimdir?

Mayhew, Büyük Londra’nın Barnes ilçesinde doğdu. Mayhew oyunculuğa başlamadan önce Londra’daki King’s College Hospital’de görev yapıyordu. İlk kez 1977 tarihli Sinbad and the Eye of the Tiger filmi ile sahneye çıktı. Ardından Chewbacca rolü için uzun bir aktöre ihtiyaç olduğunu düşünen George Lucas, onu Yıldız Savaşları (1977) filminin oyuncu kadrosuna dahil etti.

Mayhew, Chewbacca’yı dört Yıldız Savaşları filminde oynadı. 17 Ekim 2005 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına geçti.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı