250 x 250 Reklam Alanı

Arkaelogların bilimsel yöntemlerinden temellenen çalışmaları sonucu tarihin en büyük uygarlıklarından biri hakkında şaşıracak kadar ayrıntılı bilgi edinmemiz münkün olmuştur.
Bu çalışmalarla isadan önce 3000 yıl önce Nil nehrinin kıyılarında ve çevresinde doğan Mısır uygarlıgının kültür ve sanat hazineleri kazılıp ortaya çıkarılmıştır.

Genel bir bakışla, eski uygarlıklardan hiçbirinin geride böylesine zengin bir bilgi kaynagı bırakmamış oldugu söylenebilir. Tapınaklardan kutsal mezarlara, kadınların ve erkeklerin süslenmek için kullandıkları takılardan yazılı eserlere kadar bütün bir uygarlıgın ve günlük yaşamın en seçkin örnekleri günümüze kadar ulaşmıştır.

Bütün bunların sayesinde,bugün eski mısır uygarlıgını ve Mısırlıların o devirdeki yaşamlarını gözetimizin önünde tüm ayrıntılarıyla canlandırabiliyoruz.

Öyle ki , hakkında bilgi sahibi olduğumuz kişiler sadece önemli kişiler, firavunlar ve din adamları degildir. Eski Mısırda sıradan bir vatandaşın günlük yaşantısı dahi ayrıntılarıyla biliyoruz.

Daha yukarıda belirttigimiz gibi , bu olanak arkelogların titiz , sabırlı ve uzmanlık gerektiren çalışmalarıyla sağlanabilmiştir. Firavunların mezarındaki duvar resimleri , eski mısırlıların nasıl yaşadıklarını son derece renkli bir şekilde canlandıran zengin bir resim kolleksiyonu , bir fotograf albümü sayılsa yeridir.

İş ve eğlence, devinim ve dinlenme , ölüm ve hayat, eski Mısırlıların “son istirahat yerleri”nin duvarını süsleyen resimlerde açık seçik çizgilerle okunabilmektedir.

Resimlerin diliyle hayat boyunca süren hareketliligin , bütün adımları kayıt edilmiştir. Dev ehramların kurulmasıyla yükümlü binlerce kölenin hayatından , en güçlü en soylu ve bütün bir ülkenin halkı üzerinde tanrılar gibi sonsuz kudrete sahip kişilerin yaşantısına kadar her şey bu resim diliyle yazılmıştır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı