250 x 250 Reklam Alanı

Çogumuz hemen her hareketimizin isteyerek , bilinçli olduguna inanırız. Örnegin oturmak istedigimiz için oturdugumuzu , o anda düşünüp karar veremedigimizden dolayı tokalaştıgımızı sanırız.

Fakat insanların ve çogunluk canlıların hareketleri böylesine basit bir şekilde açıklanamaz. Sözgelimi bisiklete bindigimizi varsayalım. Bu esnada hiç düşünmeksizin , hatta farkına bile varmaksızın birsürü hareket yaparsınız. Bunlar, daha önce ögrendiklerimizin, ve geçirdigimiz denemelerin toplam halindeki sonuçlarıdır.

Diyelim ki kızgın sayılacak kadar sıcak birşeye dokundunuz. Sonrada parmaklarınızı hemen geri çektiniz. Bunu yaparken parmagınızı çektiginizi , çekmeniz gerektiginizi hiç düşünmemişsinizdir bile. Buradaki davranış tam anlamıyla reflekstir.

Birde karnınızın acıktıgını , aç oldugunuzu düşünelim. Her seferinde tutup da kendi kendinize acıktım, karnım aç , yiyecek bulmalıyım  demez, bir yolunu bularak karnınızı doyurmaya bakarsınız. Ne yapıp eder açlıgınızı giderirsiniz. Buradaki davranış içgüdüdür.

İnsanın besin arama, yavrusunu koruma üreme gibi konulardaki davranışlarının sırf içgüdüsel olup olmadıgı ruh bilimcileri arasında tartışılan bir sorudur.

Buna karşılık hayvanlarda bu tür içgüdüler oldugunu kesinlikle biliyoruz. İçgüdü , belirli birşeyin o konuda hiç düşünmeksizin yapılması diye tanımlanabilir. Ancak , buradaki düşünülmeksizin yapma deyimi bilinçsiz likle ilgili degildir. Aksine bilinçaltı etkenlerin rolü sözkonusudur.

Bir içgüdüsel davranış , ne yapıp edilir mutlaka yerine getirilir. Aksine, bilinçaltı etkenlerin rolü sözkonusudur.

Bir içgüdüsel davranış , ne yapıp edilir mutlaka yerine getirilir. Çünkü o şeyi yapan yaratıcılıgın içinde kendini buna zorlayan dogal bir uyarı dürtü vardır.

Beslenme , korunma, eşleşme içgüdülerini bu konyda belirgin örnekler olarak gösterbiliriz. Kısaca söylemek gerekirse , bütün hayvanlarda vücudun hayati bazı ihtiyaçlarının giderilmesini , karşılanmasını hedef tutan içgüdüsel davranışlar vardır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı