250 x 250 Reklam Alanı

Kuşların karakteristlik özellikleri tüyleri oldugu gibi , memelilerinde kılları vardır. Memeliler gurubuna giren canlılarda bu kılların varlıgı muhtelif nedenlerle açıklanmaktadır.

Kılların en yogun ölçüde bulundugu “saç” adını verdigimiz binevi örtüyü meydana getiren yer başımızdır. Saçın en önemli rolü , başımızın sıcaklıgını korumasıdır. Burada sıcaklık derken belirli bir ısı kastedilmiştir. Saç bu belirli ısıyı muhafaza eder. Daha yüksek ısıya ve daha düşük ısıya karşı başın korunmasını sağlar. Soğuk çevrelerde başı sıcak tutan saç , tropik ülkelerde bunun tersi rol oynar. Yakıp kavrulan direk güneş ışıgının başa işlemesini önler.

Memelilerin vicudunun belirli kesimlerindeki uzun kıllara gelince , bunlar özel amaçlar için yararlı olurlar. Örnegin bir hayvanın yelesi, boynunun düşman tarafından dişlenmesi halinde bu ısırma etkisini azaltır. Kuyruk sineklerinin uzaklaştırılmasını sağlar. Degişik görünüşlerdeki sorguçlar karşı cinsiyetten hayvanların gözünde çekicilik yaratır. Saç dokunma duyusu olarak işe yarar.

Şimdi sadece insan denilen canlıyı ele alalım. Bir kadındaki güzel saçın erkekler üzerinde yarattıgı çekici etki açıktır. Ancak, insan vicudundaki kılların daha pratik yararda oldugunu özellikle belirtmeliyiz.

Yeni doğmuş bir bebegin vicudu hemen hemen çıplak gibidir. Geçen zamanla , ince , yumuşak tüyleri belirir. Erginlik çagına ulaşan çocukta bu tüyler “kıl” niteliğini alır.

Yukarıda belirttigimiz doğrultudaki gelişme tamamen cinsiyet guddelerinin çalışması ve denetimiyle düzenlenir. Erkek cinsiyet hormonu , vicudun belirli kesimlerindeki kılların sakalların gelişmesini sağlayacak bir düzenle çalışır.

Vicudun belirli kesimlerindeki kıllar ve sakal gelişirken saçın büyüyüp gelişmesi durur ve giderek yavaşlar. Başka türlü söylemek gerekirse, bu iki olgu arasında ters orantılı bir bağıntı vardır.

Kadında (dişi) cinsiyet hormonu bulunan bunun tamamen tersi durumunda çalışır. Baştaki saç büyüyüp gelişirken , vicudun belirli kesimlerinde kılların gelişmesi , sakalın oluşması söz konusu degildir.

Bu açıklamadan kolayca anlaşılacağı gibi , kadında sakalın yokluğu tamamen cinsiyet hormonlarının çalışmasındaki düzenle ilgilidir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı