250 x 250 Reklam Alanı

Parklarda özenle bakılan bahçelerde çimleri kendiliginden sulayan döner bir fıskiyenin nasıl çalıştıgına dikkat etmişsinizdir.Belirli bir düzenle dönen fıskiyenin hareket eden kolunu iten suyun basıncıyla olur.

Ünlü fizikçi Sör İsaac Newton buna benzeyen bir olguyu gözlemlemiş ve bu gözleminden yararlanarak önemli bir doga kanununu ortaya koymuştu. Newtonun sözkonusu kanunlarına göre bir yöndeki her hareket için aksi yönde buna eşit bir hareket vardır.

Fıskiye örnegini ele alalım.Burada su bir yönde gidip basınç yaparken , fıskiyede aksi yönde döner.Ateşlenen bir tüfegin geri tepmesi aynı dpğa kanununun doğrulugunu açıklayan bir örnektir. Tüfegin ateşlenmesi belirli doğrultuda bir hareket , geri tepme ise bu harekete (yani ateşlemeye karşı ) bir tepkidir.

Roketlerin havada hızla yol alması bu ilkeyle açıklanabilir. Roketler çok yüksek düzeyde basınçlı gazlarla doludur. Bu gazlar roketin kuyruk kısmından birden bire koyuverince , gazların akış yönünün aksi yönde çok güçlü bir itme tepkisi doğar.

Alınan mesafe nekadar büyükse , itiliminde oranın okadar büyük olması gerekir. Bu konuda daha açık seçik bir bilgi edinmek için Saturn V. örnegini verebiliriz. Saturn V roketi uzaya atıldıgı zaman roketin 5 monitörü saniyede 15 ton kerosen ve sıvı oksijen tüketimi yapıyordu. Bukadar fazla miktarda yakıtın tüketimiyle dogacak karşı hareketin büyüklügüde kolaylıkla tahmin edilebilir.

Uzay çalışmaları yapan bilim adamlarının , uzmanların karşı karşıya oldukları en önemli sorunda bu yakıt sorunudur zaten. Gelişen teknolojiye paralel olarak yapılan titiz çalışmalar , daha az yer tutacak ve daha fazla hız sağlayacak bir yakıtın bulunmasını hedef tutmaktadır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı