250 x 250 Reklam Alanı

Belirli bazı şeyler gibi sıfırın da icat edilmiş olduğunu belki hiç düşünmemiş siniz dir. Gerçekte insanlığın en büyük icatlarından Biri budur. Sıfırın icadı uzay çalışmalarının temeli diyebileceğimiz matematiğin gelişmesinde büyük bir etken olmuştur.

Yaklaşık olarak  16. Yüzyıla kadar Avrupa’da sayılarla yapılan işlemler için Romen sistemi geçerliydi. Romen rakamları sistemin basit bir sistem olduğunu söylenemez bu sistem 10 birimine dayanıyordu 10 sayısının Romen sistemindeki karşılığı x idi C simgesi 100 M simgeside 1000 karşılığında kullanılıyordu. 1 sayısının karşılığı I idi. Yediğimiz 5 rakamı için V karşılığında D simgelerinden yarallanılmaktaydı. Herhangi bir vesileyle 4 rakamını yazılması gerekince Romen sistemindeki V simgesinin onune I getirilerek IV yaziliyordu. Boylece 5 sayisindan 1 eksigiyle 4 yazilmis oluyordu.

Şimdi romen sayi sisteminin gecerli oldugu tarihte 1648 sayisini yazmamizi gerektigini varsayalim. Bu durumda MDCXLVIII diye karisik birsey yazmamiz gerekecekti. başka türlü söyleyecek olursak yazılacak sayıya göre bazı çıkartmalar ve toplamalar yapılıyordu bu iş

Oysa İsa’nın doğumundan çok uzun süre önce Hindistan’da daha mükemmel bir sayı sistemi kullanılıyordu. Bu sistem yaklaşık olarak 900 yıllarında Arap Tacirler tarafından Avrupa ya getirirdi. Gelmesinde Arap tacirlerin aracı oldukları yeni sayı sistemi Hindu Arap sistemi diye tanımlandı.

Hindi Arap sistemine tüm rakamlar 123456789 ve 0 olarak belirlenmişti. Sistemin uygulamasına temel ilke her sayının yazıldığı yere göre bir değer taşımasıydı.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı